Letošní 12. ročník celostátní akce Ukliďme Česko je naplánován na sobotu 29. března. Úklidové akce se konají i v Praze 6. Některé i později v dubnu. Přehled jednotlivých akcí a podrobnější informace najdete v mapě: www.uklidmecesko.cz
Výběr úklidových akcí:
29. 3. 2025:
Úklidy také připravují některé školy:
Firemní úklidy:
Podrobnější informace a další akce najdete v mapě: www.uklidmecesko.cz
Praha 6 ráda podpoří dobrovolníky, kteří se zapojí do této uklízecí akce. Věnuje jim nezbytné pytle a rukavice, po skončení úklidu zároveň zajistí svoz vysbíraných odpadků, které budou ponechány na dohodnutém místě. Pomůcky budou k vyzvednutí týden před akcí na oddělení inspekce Odboru dopravy a životního prostředí Prahy 6. Kontaktní telefon: 220 189 379.
Městská část zajišťuje pravidelný úklid zelených ploch, které má ve své svěřené správě. Jedná se především o plochy parků a parčíků nebo zeleně na sídlištích. Mapu takto spravovaných ploch najdete na Geoportálu Prahy 6 – https://gis.praha6.cz. Bohužel různá další zelená zákoutí tímto způsobem uklízena nejsou.
Úklid ovšem není jen o tom sbírat odpadky, ale i o odpovědnosti za to, jak nakládáme s nechtěnými věcmi. Spolek Ukliďme Česko proto provozuje také aplikaci www.KamsNim.cz, která radí, jak správně nakládat s odpady a dalšími nechtěnými věcmi a pomáhá uživatelům najít nejbližší místo nejen pro odevzdání doslouživších elektrospotřebičů, prošlých léků, použitých pneumatik, ale především čehokoliv, co ještě může nalézt další využití. Informace o těchto místech najdete také například na Geoportálu Prahy 6 https://gis.praha6.cz.
Zveme vás na populárně-vědeckou přednášku Dr. Kryštofa Vernera, geologa, cestovatele a souseda z Petřin! Dozvíte se o dramatickém vývoji severovýchodní Afriky – od vzniku horských pásem po formování rozsáhlého riftového systému, který ovlivnil historický i současný život místních obyvatel.
Populárně-vědecká přednáška, která se zaměří na fascinující geologickou historii Etiopie – od starohor až po současnost.
Společně tak nahlédneme do klíčových etap dynamického geologického vývoje severovýchodní Afriky, včetně vzniku a rozpadu rozsáhlých horských pásem či formování jedné z nejrozsáhlejších riftových struktur na Zemi s dramatickými důsledky pro historický a současný život místních obyvatel.
Přednáší Dr. Kryštof Verner – geolog, vysokoškolský pedagog a cestovatel, od roku 2007 žije s rodinou na Petřinách. Je mj. autorem několika rozsáhlých stálých geologických expozic (geologický park v areálu botanické zahrady v Praze na Albertově nebo v areálu zámecké zahrady v Třešti) a malých edukačních geoparků (ZŠ Petřiny-Sever).